>

Tamarind - Angel-oil Kouzlo přírody

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Tamarind

Čaje

Čsj z tamarindu (Tamarind tea)

Rostlina Tamarind indický
Latinsky Tamarindus indica
Další název Tamaryšek, kyselé datle, indické datle
Chuť Silně sladkokyselá chuť
Konzumace   Dužina se může pojídat čerstvá, vařená, sušená, zavařená jako povidla. Z dužiny tamarindu se připravují také osvěžující nápoje a často se využívá jako přísada do jídla.


Využití
:
Hodí se k přípravě speciálních kořeněných omáček a také osvěžujících nápojů (vzhledem k obsahu kyselin působí lehce projímavě). Tamarindy se také zpracovávají na čatní a do rýžových a zeleninových pokrmů.
Původ:

Původně z afrických tropických oblastí.
Rozšíření:

Tropické a subtropické oblasti.

Odkud tamarind pochází?

Tamarind znali už obyvatelé Starověkého Řecka a Egypta ve 4. století před naším letopočtem. Karavany obtěžkané plody tamarindu, a jinými starověkými poklady, byly odpradávna obchodním artiklem převáženým napříč Saharou a díky arabským kupcům se s ním obchodovalo po celém Orientu. Dnes se pěstuje převážně v jihovýchodní Asii. V bytových podmínkách může být skvělým dekoračním stromečkem. Listy tamarindu obsahují flavonové glykosidy – orientin, vitexin, iso-orientin a iso-vitexin. V listech i plodech je přítomna kyselina tartarová a jablečná. V dřeni plodů jsou obsaženy aminokyseliny serin, beta-alanin, prolin, fenylalanin, leucin a kyselina pipekolová
Nutriční složení tamarindu

Tamarind obsahuje základní vitaminy a stopové prvky podstatné pro správné fungování organismu. Lepkavá dužina je zdrojem jednoduchých polysacharidů, vlákniny a pektinu. 100 gramů dužiny obsahuje 13% vlákniny. Tamarind má vysoký obsah kyseliny vinné, která, kromě toho, že dodává jídlu kyselou chuť, je také silným antioxidantem. Obsahuje také mnoho těkavých fytochemikálií jako kyselina skořicová a limonen. Nezanedbatelný je i obsah minerálních látek jako železo, měď, draslík, vápník, selen a železo.

Účinky a výhody konzumace tamarindu

Vysoký obsah vlákniny a jednoduchých polysacharidů je dobrý zejména pro ty, kteří trpí zácpou. Doporučuje se i onkologickým pacientům, jichž postihla rakovina tlustého střeva. Přítomnost draslíku pomáhá kontrolovat tepovou frekvenci a krevní tlak. Železo je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Tamarind obsahuje vitamíny a antioxidanty, které napomáhají štěpit enzymy a tím optimalizují fungování metabolismu. Nebyly prokázány jeho údajné toxické vlastnosti a tak je vhodný i pro maminky a těhotné ženy.

Další účinky Tamarindu

Tamarindy našly široké uplatnění v léčitelství a kulinářství. Dužnina pomáhá při snižování horečky, povzbuzuje trávení (v Africe se dává slonům, když nechtějí žrát) a podporuje vylučování žluče. Má mírně projímavé účinky. Antiseptické účinky se využívají při zánětech krku, zánětu očních spojivek a při hemoroidech. Zajímavostí je použití při úžehu, otravě jídlem a po nadměrné konzumaci alkoholu. Listy a květy tamarindu se přikládají na naražené, vymknuté nebo oteklé klouby.

Země původu: Egypt
Složení: 100% přírodní

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky